Presvedčivé grafy sú často len finančné hoaxy
Akciové trhy vraj stoja na pokraji krachu. Virálny graf predpovedá reprízu roku 1929.
Máte svoje úspory v akciách? Ak áno, jeden graf by vás mohol zaujímať. Na internete sa šíri rýchlosťou blesku.
Sú na ňom len dve krivky na tmavom, čiernom pozadí.
Prvá zobrazuje vývoj amerického akciového indexu S&P 500 od začiatku roku 2023 do polovice tohtoročného februára.
Druhá je o čosi dlhšia. Aj tá znázorňuje vývoj známeho burzového indexu. S tým rozdielom, že táto krivka sa začína v auguste 1928 a končí sa o 12 mesiacov neskôr, na sklonku októbra 1929.
Obe krivky majú veľmi podobný tvar. Keď ide jedna nahor, stúpa aj druhá. Keď jedna klesá, zostupuje aj druhá.
Zmysel virálneho grafu nie je v nájdení podobnosti medzi dvoma rozdielnymi časovými periódami v histórii Wall Street. Jeho pointou je navodiť dojem, že to, čo sa aktuálne deje na trhu s akciami, nie je nič nové. Podobnú eufóriu už investori zažili a to, čo nasledovalo po nej, bola veľmi bolestivá skúsenosť.
Krach na newyorskej burze v októbri 1929. Najväčšia hospodárska kríza, aká postihla Ameriku a celý svet. Finančné straty, ktoré mnohých doviedli na mizinu.
Do akej miery je pravdepodobné, že sa história bude opakovať?
Čo spája syr s akciami Googlu?
Začneme zlou správou.
Historické dáta naozaj sedia. Ktokoľvek, kto by si ich dokázal stiahnuť do počítača a vytvoriť z nich v Exceli graf, dopracoval by sa k identickým krivkám. Kto by sa chcel na získané údaje pozrieť analytickejšie, mohol by vypočítať, že miera korelácie – stupeň „previazanosti“ oboch kriviek – dosahuje úroveň 0,94.
To v jazyku štatistiky znamená mimoriadne silnú väzbu. Tu sa však zlá správa končí.
Mimoriadne silná väzba v takomto prípade totiž neznamená nič. Korelácia neznamená kauzalitu, učia sa študenti štatistiky už v úvodných lekciách. Inými slovami, jedna krivka nevysvetľuje druhú, aj keď majú veľmi podobný priebeh.
Pokiaľ by to neplatilo, investorom by sa vyplatilo venovať väčšiu pozornosť spotrebe syra v USA ako analyzovať akcie spoločnosti Alphabet (predtým Google). Prečo? Vývoj spotreby tohto mliečneho produktu takmer rovnako kopíruje medziročné zmeny v cene spomínanej akcie.
Vysokú mieru korelácie vykazuje aj počet oznámení o pozorovaní neidentifikovaných lietajúcich objektov (UFO) v štáte Nové Mexiko a počet udelených patentov v celých USA. Kto by chcel vysvetliť súvis medzi týmito dvoma indikátormi, musel by mať mimoriadne vyvinutú fantáziu.
Je zrejmé, že medzi spotrebou syra a vývojom cien akcií firmy Alphabet neexistuje žiadny súvis. Ani medzi počtom hlásení o UFO a počtom registrovaných patentových prihlášok. Ak sa nájde obdobie, počas ktorého dva úplne nesúvisiace indikátory vykazujú veľmi podobný vývoj, spravidla to neznamená nič iné, len zhodu náhod.
To isté platí aj o dvoch krivkách z rôznych období akciového trhu. Rok 2023 nebol reprízou vrcholiacej eufórie 30. rokov minulého storočia. V minulom roku akcie neprepisovali historické rekordy, skôr naopak: zotavovali sa z „výprasku“, ktorý dostali v predchádzajúcom kalendárnom roku.
Dáta sa priznajú k čomukoľvek
Predchádzajúce riadky môžu dávať odpoveď na otázku, či má podobnosť dvoch rôznych kriviek predikčnú hodnotu. Nemá. Ako je však možné, že sa na seba tak podobajú?
Dôvodom je množstvo dát. V tomto prípade ohromné množstvo historických údajov o vývoji akciového trhu. A pokiaľ budete dostupné dáta dostatočne dlho mučiť, priznajú sa ku všetkému. Postačí štipka trpezlivosti a technickej zručnosti.
Pokiaľ by ste chceli nájsť podobnosť medzi tým, čo sa na trhu s akciami deje v súčasnosti, s iným kľúčovým obdobím (napríklad pred burzovým krachom), mohli by ste začať porovnávaním povedzme posledných 30 dní. Posledný mesiac na burze a posledný mesiac pred kolapsom v roku 1929.
Nulová podobnosť? Nevadí. Čo porovnanie posledných 40 dní? Stále nič? Postupne môžete vyskúšať rôzne dlhé obdobia. Je otázkou času, kedy by ste natrafili na takú periódu, počas ktorej by sa dve odlišné krivky na seba ponášali.
Tak dlho by ste historické štatistiky mučili, až by ste z nich získali také obdobie, počas ktorého by sa dve časovo odlišné krivky na seba ponášali.
Z dostatočne dlhého časového radu nie je problém nájsť obdobia, ktoré sa na seba nápadne ponášajú. Pri zručnej manipulácii s dátami nie je veľký problém nájsť „dôkaz“ toho, že akciám hrozí veľký prepad. Alebo naopak – predstavujú historickú príležitosť, pretože vývoj za posledných 78 dní nápadne pripomína iné rovnako dlhé obdobie, po ktorom burza vystrelila nahor.
Nik sa nebude pýtať, prečo práve 78 dní. Každý bude vzrušený z očakávania toho, čo príde.
Nikomu nenapadne, že takto vyzerajú moderné investičné hoaxy.