Nenechajte sa strašiť rizikom
S každou investíciou je spojené riziko. Tomu rozumie každý. Až na to, že „riziko“ znamená iné pre finančných expertov a iné pre bežných ľudí. Zaužívané predstavy však bývajú klamlivé. Ako by ste sa teda mali pozerať na riziko pri investovaní?
S každou investíciou je spojené riziko. Tomu rozumie každý. Až na to, že „riziko“ znamená iné pre finančných expertov a iné pre bežných ľudí. Zaužívané predstavy však bývajú klamlivé. Ako by ste sa teda mali pozerať na riziko pri investovaní?
Nezáleží na tom, či pozeráte na ponuky termínovaných vkladov v bankách alebo dlhý zoznam podielových fondov, do ktorých by ste mohli investovať svoje finančné prostriedky. Ani jedna z týchto investičných možností nie je imúnna voči riziku straty, hoci nie vždy ide o riziká rovnako viditeľné. Vidieť ich však neznamená rozumieť im.
Na začiatok kontrolná otázka: Ktoré investície sú najrizikovejšie? Nemusíte byť ani profesionálny finančník, aby ste poznali tradičnú odpoveď. Je to pochopiteľné – stačí sa pozrieť na extrémne výkyvy, ktoré trhy s akciami predviedli v posledných rokoch. Vzostupy a pády akciových indexov sú viditeľným prejavom rizika pri investovaní, no netreba hneď veriť všetkému, čo vidíte.
Nechcem prísť o všetko
Médiá s obľubou prinášajú správy o tom, ako sa niekomu podarilo na akciovom trhu rozprávkovo zbohatnúť, alebo, naopak, prísť o nasporené peniaze v rekordne krátkom čase. Aj vďaka tomu, ako sú tieto príbehy a osudy prezentované, si mnoho ľudí vytvorí predstavu, v ktorej sú akciové trhy niečo ako gigantické celosvetové kasíno. Môžu v ňom vyhrať, ale aj prehrať. Intuitívne sa preto akciám vyhýbajú. (Na konci tohto textu by malo byť zrejmé prečo.)
Akciové trhy sú naozaj miestom, kde sa všetky tieto príbehy môžu stať. A aj sa stávajú. No prakticky vždy je za nimi rovnaký scenár. Investor staví všetko na jedinú kartu (presnejšie povedané na akciu) a čas ukáže, ako sa jeho stávka skončila. Slovo „investor“ je však v tomto prípade nekorektné. Takéto správanie totiž nie je správaním rozumného investora, ale gamblera bez pudu sebazáchovy. Je to to isté, ako keby ste so svojimi úsporami prišli do herne a všetko stavili napr. na čiernu v rulete.
Cestou k eliminácii rizika toho, že na akciovom trhu prídete o všetko, je diverzifikácia. Dobre diverzifikované portfólio (napr. v podobe zaužívaného akciového indexu) je zárukou toho, že nech sa už na trhu deje čokoľvek, určite neprídete o všetko.
Presné nepresné čísla
Dôvodom, prečo sa akcie v skutočnosti považujú za najrizikovejšie, je ich volatilita. Ide v podstate o rozsah výkyvov, ktoré majú akcie tendenciu vykazovať. Aby profesionálni finančníci dokázali volatilitu merať, prevzali nástroje zo štandardnej výbavy štatistikov.
Vďaka nim dokážu presne vypočítať, aký je dlhodobý priemer výnosov akciového trhu a aká je napríklad štandardná odchýlka dosahovaných výnosov. Skombinovaním týchto dvoch presných čísel potom dokážu určiť, kde by mohli byť ceny akcií o rok. Nečakajte však žiadnu presnú predpoveď, skôr odhad typu „S pravdepodobnosťou 95 % zarobia akcie v tomto roku niečo medzi -18 až +36 %“.
Cvičenie s volatilitou a podobnými predpoveďami je informačným šumom, ktorý môžete pokojne ignorovať. Výpočet volatility je postavený na historických dátach, a pokiaľ budúcnosť nebude presne taká istá ako minulosť, ide len o odhad budúcej volatility, ktorá môže mať v skutočnosti úplne odlišnú podobu. Navyše, volatilita je len jednou z mier merania rizika a zďaleka nepostihuje všetky riziká, ktorým investor v skutočnosti čelí (napr. riziko nelikvidného trhu). A to najdôležitejšie: Ak investujete do akcií, naozaj je pre vás dôležité vedieť, kde by akcie teoreticky mohli byť o rok?
Predchádzajúca veta je pokusom uviesť spôsob uvažovania, ktorý by si mala osvojiť väčšina investorov. Rizikovosť investovania do akcií je nepriamo úmerná dĺžke investičného horizontu. Najvyššiemu riziku straty čelia tí, ktorí majú ambíciu investovať do akcií na veľmi krátke obdobie, napr. na pár mesiacov. S každým pribúdajúcim rokom riziko straty klesá až prakticky na nulu. V takmer 100-ročnej histórii akciového indexu S&P 500 nenájdete ani jeden prípad toho, že by hodnota indexu bola kedykoľvek nižšia ako pred 20 rokmi.
Pokiaľ teda máte pred sebou dostatočne dlhý investičný horizont (napr. pri sporení na dôchodok), nezľaknite sa zvyčajných bájok o rizikovosti akciových trhov. A to ani v prípade, že sa považujete za konzervatívneho investora. Skutočným rizikom pre vás nie je rozsah každoročných výkyvov na burzách, ale to, že nedosiahnete svoj finančný cieľ.