„KRYPTOMENÁM ZAČNEM VERIŤ, AŽ KEĎ SA NIMI BUDE PLATIŤ“


06.02.2018

Skôr ako portál Finančný kompas spustil špecializovanú sekciu o kryptomenách, rozhodol sa jeho riaditeľ vyskúšať obchody s najznámejšou z nich na vlastnej koži. O tom, čo pri nich zistil, a o svojom pohľade na virtuálne meny hovorí MAROŠ OVČARIK.

Skôr ako portál Finančný kompas spustil špecializovanú sekciu o kryptomenách, rozhodol sa jeho riaditeľ vyskúšať obchody s najznámejšou z nich na vlastnej koži. O tom, čo pri nich zistil, a o svojom pohľade na virtuálne meny hovorí MAROŠ OVČARIK.

Začnime zostra: Vlastníte nejaké bitcoiny?

Áno, mám. Vedel som, že profesionálne sa budem venovať kryptomenám, tak som si vytvoril virtuálnu peňaženku a nakúpil bitcoiny za pár eur. Chcel som predovšetkým získať vlastnú skúsenosť s tým, ako celý systém funguje.

To bolo kedy?

Ak si dobre pamätám, bolo to začiatkom decembra minulého roku.

Takže ste nakupovali v čase, keď kurz bitcoinu bol rekordne drahý?

Krátko po tom, ako som nakúpil bitcoiny, stúpla ich hodnota o 100 %, no teraz je to opäť späť. (smiech)

Bitcoiny ste kupovali, aby ste získali vlastnú skúsenosť. Čo vás naučila?

V prvom rade ma prekvapila otázka anonymity. Všade čítate o tom, že bitcoin je anonymným priestorom, v ktorom nie je možné vystopovať identitu. Burza, na ktorej som sa zaregistroval, aby som vôbec mohol bitcoiny kúpiť, odo mňa hneď na začiatku pýtala kópiu občianskeho preukazu a množstvo ďalších osobných údajov. Dokonca som chvíľu váhal, či proces registrácie vôbec dokončím. Chápem, že burza tieto informácie potrebovala a pri samotných transakciách s bitcoinmi ich nik iný nevidí. Myslím si však, že veľa ľudí to takto nerozlišuje, myslia si, že ide o priestor s absolútnou anonymitou.

Bitcoiny ste kúpili v decembri. Kedy ich budete predávať?

Časť som už predal, pretože som si chcel vyskúšať aj to, ako prebieha opačná transakcia. To sa však stále bavíme o zanedbateľných sumách. Nie som si istý, či ostávajúce bitcoiny budem vôbec niekedy predávať. Možno ich v budúcnosti vymením za inú kryptomenu, aby som si mohol vyskúšať transakcie s nimi.

Na portáli Finančný kompas nedávno pribudla sekcia venovaná kryptomenám. Je to marketingový ťah, alebo odpoveď na reálny informačný dopyt?

V prvom rade dopyt po informáciách. Zo strany verejnosti, ale aj od spolupracovníkov PARTNERS GROUP SK, ktorí mali záujem o informácie aj na prednáškach. Predtým sme mali dobrú skúsenosť so segmentom firemných dlhopisov, kde sme v samostatnej sekcii ponúkli všetky relevantné informácie o možnostiach investovania do týchto finančných nástrojov. Ponúknuť návštevníkom Finančného kompasu dôležité informácie aj o kryptomenách na jednom mieste bol preto logický krok.

Finančný kompas obsahuje množstvo informácií o bankových produktoch, podielových fondoch, poistkách. Nemáte pocit, že keď ste pridali sekciu zameranú na kryptomeny, dávate im legitimitu štandardných finančných produktov?

Sekcia kryptomien informačne pokrýva 10 najväčších virtuálnych mien, no vo všetkých expertných radách, ktoré sú súčasťou každej sekcie, akcentujeme riziká, ktoré sú s investovaním do nich spojené. Netvárime sa, že kryptomeny neexistujú. Sú tu, ľudia sa na ne pýtajú a my na ich otázky odpovedáme. Triezvo, s chladnou hlavou, bez emócií. Tie totiž do značnej miery ovplyvňujú to, čo sa na tomto novom trhu deje.

Máte prehľad o tom, čo najviac zaujíma návštevníkov Finančného kompasu? Ako je na tom sekcia kryptomien?

Vidíme presne, na ktoré stránky portálu ľudia chodia, kde strávia najviac času. Veľmi ma prekvapilo, že po dvoch týždňoch od spustenia tejto sekcie je jej návštevnosť dvaapolnásobne vyššia ako iné časti Finančného kompasu, ktoré budujeme dlhodobo a majú slušnú návštevnosť. Online priestor je pritom známy tým, že budovanie návštevnosti si vyžaduje dlhodobé úsilie, nepríde zo dňa na deň. Prekvapilo ma aj to, aké nízke percento ľudí príde na sekciu kryptomien a hneď odtiaľ odchádza. Väčšina návštevníkov v nej ostáva dlhšie, čo je zrejme dôsledkom toho, že do tejto sekcie neprišli náhodou, reálne sa zaujímajú.

Je silný dopyt po týchto informáciách sprievodným znakom hystérie, alebo sme svedkami zrodu novej triedy aktív?

Som presvedčený o tom, že sme svedkami dočasnej hystérie. O kryptomeny sa vďaka médiám začínajú zaujímať aj ľudia, ktorí o financiách či investovaní nevedia vôbec nič. Veľkým lákadlom sú výnosy v stovkách až tisíckach percent, ktoré médiá s obľubou prezentujú. A či budú kryptomeny v budúcnosti novou triedou aktív? Obávam sa, že toto je otázka, na ktorú dnes nik nevie spoľahlivo odpovedať. Môj názor je, že kryptomeny, aspoň tie najznámejšie, sú vysoko prestrelené a ich reálna hodnota je výrazne nižšia. Je podľa mňa otázkou času, kedy príde k cenovej korekcii. Ja im začnem veriť, až keď sa nimi začne platiť a nebudú slúžiť primárne ako nástroj na špekulatívne obchody.