Investície, ktoré vám môžu zarobiť najviac
Je ich okolo nás plno. Až toľko, že ich niekedy ani neregistrujeme. Niektoré knihy môžu byť na ceste budovania finančnej nezávislosti vašou najvýnosnejšou investíciou.
Zarábame ich, míňame, robíme s nimi každý deň, no napriek tomu im takmer vôbec nerozumieme. Peniaze majú vlastné vzorce správania a neustálu potrebu pracovať. Kto chce, aby pracovali pre neho, mal by tieto vzorce spoznať. Investícia do vedomostí totiž prináša tie najvyššie výnosy.
Všetky nasledujúce knihy majú potenciál niekoľkonásobného zhodnotenia svojej predajnej ceny. Niektoré sú viac teoretické, no ak im dáte šancu, zmenia váš pohľad na okolitý svet. Pri ich výbere zavážilo aj to, že prečítať ich možno aj bez znalosti cudzích jazykov (češtinu medzi ne nepočítame).
Tip č. 1: Nassim Nicholas Taleb – Zradná náhodilost
Náhoda má v našich životoch dôležitejšie miesto, než je väčšina ľudí schopná prijať. Nik si nenaplánuje, kde, kedy a ako spozná svojho životného partnera. Aj to, ako sa človek dostane k vysnívanej práci, je často dôsledkom nenaplánovateľnej náhody.
Kniha Zradná náhodilost (v origináli Fooled by Randomness) je kompendium náhod v našich životoch. V tých pracovných, aj pri riadení investícií. To, že ich prehliadame, spôsobuje, že často mylne interpretujeme úplne bežné javy. Ak vám vaša investícia v minulom roku zarobila, bolo správne, že ste je urobili? Väčšina ľudí by pri odpovedi nezaváhala ani na sekundu: ak investícia zarobila, bola dobrá. Kvalitu žiadneho rozhodnutia však nemožno merať výlučne podľa jeho výsledku. Ani keď ide o investíciu. Podstatne dôležitejší ako výsledok je proces, vďaka ktorému ste sa pre danú investíciu rozhodli. Ak investujete na dôchodok, dôležitá je vaša investičná stratégia a jej dlhodobé výsledky, nie konkrétne číslo na konci minulého roka.
Tip č. 2: Dan Ariely – Psychológia peňazí
Väčšina z nás o peniazoch často premýšľa: koľko máme, koľko potrebujeme, ako získať viac či ako nestratiť to, čo už máme. A tiež koľko zarábajú, utrácajú a ušetria naši susedia, kamaráti a kolegovia. Luxusné veci, účty, príležitosti, sloboda, stres: peniaze sa dotýkajú každej sféry moderného života, od rodinného rozpočtu po národnú politiku, od nákupných zoznamov po sporiace účty.
Na premýšľaní o peniazoch nie je nič zlé. Problém je v tom, že nám to vôbec nejde. Pre ľudstvo sú zlé finančné rozhodnutia priam typické. Ako by sme mohli o peniazoch rozmýšľať kompetentnejšie? Kniha rešpektovaného behaviorálneho ekonóma Dana Arielyho nie je učebnicou finančnej gramotnosti, ale zbierkou príbehov ľudí, toho, ako sa zachovali v konkrétnych finančných situáciách a čo na ich skúsenosti hovorí veda. Sviežo a pútavo napísaná kniha odhaľuje, ako o peniazoch premýšľame a aké chyby pritom robíme. Dáva návod, ako o nich rozmýšľať racionálne, a tiež, ako s nimi racionálne narábať.
Tip č. 3: Mikuláš Splítek – Stát se investorem
Ak sa rozhodnete seriózne venovať investovaniu, je len otázka času, kedy natrafíte na problém: nemá jasné hranice. Svet pozná mnoho mien úspešných investorov, no každý šiel za svojím úspechom po úplne odlišnej ceste. Peter Lynch sa netajil tým, že niekoľko úspešných firiem objavil pri víkendových nákupoch so svojimi dcérami. Mark Mobius hľadal investičné nápady zo sedadla svojej motorky, ktorou brázdil Juhovýchodnú Áziu. Warren Buffett niekoľko hodín denne číta noviny, Walter Schloss, naopak, médiá a internet úplne ignoroval. Ako sa potom možno stať dobrým investorom, keď žiadna jednoznačná cesta neexistuje?
Odpoveď na túto otázku sa pokúša dať Mikuláš Splítek, mladý portfólio manažér z Česka. A nielen na ňu. Začínajúcim investorom dá jeho knižná prvotina možnosť zorientovať sa v terminológii akciového trhu a svojim čitateľom sa pokúsi ukázať aj to, ako možno hľadať originálne investičné nápady, ako ich posúdiť a ako vytvoriť vlastnú investičnú tézu.