Čo zarába najviac? Vaše raňajky


25.03.2014

Čo môžu mať spoločné výdatné raňajky so supervýkonným portfóliom? Na prvý pohľad nie veľa, no zdanie niekedy klame.

Čo môžu mať spoločné výdatné raňajky so supervýkonným portfóliom? Na prvý pohľad nie veľa, no zdanie niekedy klame.  

Len si predstavte, čo všetko by ráno nemalo na stole chýbať. Chlieb, maslo, pomarančový džús, k tomu káva, mlieko, cukor, možno trochu kakaa a pre labužníkov i opekaná slanina. Prvá pomôcka – každá z týchto súčastí raňajok tvorí komoditu, s ktorou možno obchodovať na svetových trhoch. (Presnejšie, takmer každá – výnimkou je chlieb, ktorý na komoditných trhoch zastupuje pšenica.) Konečné odhalenie: ak by ste z týchto komodít „namiešali“ investičné portfólio, jeho cena by v polovici marca bola o 25 % vyššia ako na začiatku roka. Takémuto výnosu by nedokázal konkurovať žiadny akciový index.

Najziskovejšou komoditou raňajkového menu by bola nesporne káva. Jej cena od začiatku roku 2014 vyletela nahor o viac ako 70 %, najmä zásluhou nebývalo suchého počasia v Brazílii, z ktorej sa vyváža najviac kávy na svete. V rebríčku výnosnosti by za ňou nasledovali bravčové žalúdky, ktoré od začiatku januára zdraželi o vyše 40 %. Dôvodom je vírusová nákaza medzi ošípanými v USA. Dvojciferné zdraženie zaznamenala aj pšenica. Tu sa investori najskôr zľakli nezvyčajne studenej zimy v USA, a keď tá začala ustupovať, objavili sa vážne nepokoje na Ukrajine, ďalšieho dôležitého vývozcu pšenice.

Nerovnováha medzi dopytom a ponukou nie je jediným dôvodom, prečo agrokomodity tak výrazne zdraželi v takom krátkom čase. Príležitosť zarobiť na trhu zavetrili aj špekulatívne hedžové fondy, najmä tie, ktoré sa špecializujú na vyhľadávanie trendov. Ak zbadajú náznak rastúceho trendu, pokúsia na ňom zviezť aj oni. Takáto investičná stratégia je síce legitímna, no jej neželaným dôsledkom sú prudké cenové výkyvy, aké zaznamenala napríklad káva. Komoditní špekulanti majú podľa oficiálnych štatistík „nakúpené“ najviac agrokomodít za posledných štyri a pol roka.