Ako (ne)vyberať fondy


29.04.2014

Ktorý zmrzlinár je najlepší? Ten, ktorý meria 174 cm, 183 cm alebo zmrzlinárka so 168 cm? Smiešna otázka? A ktorý podielový fond je najlepší? Ten, ktorý v minulom roku zarobil 11 %, 17 % alebo len 6 %? Pokiaľ vám prvá otázka pripadá skutočne smiešna a druhá ako oprávnená, zbystrite pozornosť.

Ktorý zmrzlinár je najlepší? Ten, ktorý meria 174 cm, 183 cm alebo zmrzlinárka so 168 cm? Smiešna otázka? A ktorý podielový fond je najlepší? Ten, ktorý v minulom roku zarobil 11 %, 17 % alebo len 6 %? Pokiaľ vám prvá otázka pripadá skutočne smiešna a druhá ako oprávnená, zbystrite pozornosť.  

Podnetom na vznik tohto textu bola mladá dáma. Na internete pátrala po vhodnej investičnej možnosti a natrafila na článok, ktorý mal byť výsledkom jej pátrania po najlepšom fonde. Jeho obsahom bolo porovnanie výkonnosti vybraných fondov za posledné roky. Nič viac, nič menej. Mladá dáma potrebovala k svojmu výberu počuť len „áno“ alebo „nie“. Dočkala sa druhej odpovede – vyberať fondy podľa poslednej výkonnosti je naozaj zlý nápad.

Nič nehovoriace číslo
 

Hodnotiť, ktoré fondy sú „dobré“ a ktoré „zlé“, len podľa výsledkov za posledný rok (alebo tri), je lákavá možnosť. Jednoduchá, zrozumiteľná a na prvé počutie aj celkom logická. Stačí si zoradiť výnosy fondov v tabuľke a víťaz je jasný hneď. Čo už na tom môže byť ťažké?

Skúste si predstaviť, že namiesto fondov by ste mali vybrať najlepšieho futbalistu. Bol to ten, ktorý v minulej sezóne strelil tucet gólov, alebo niekto z dvojice ďalších, s dvoma presnými zásahmi? Ak máte jasno vo výbere, zvážte ešte ďalšiu informáciu. Prvý futbalista je útočník horehronského klubu hrajúceho piatu ligu, druhý je zo susednej dediny o ligu vyššie a posledný patrí k zostave mníchovského Bayernu. Zmení táto informácia pôvodný výber?

Vyberať „najlepší“ fond podľa údajov o výnosoch je v skutočnosti veľmi podobné snahe určiť najlepšieho futbalistu výlučne podľa počtu strelených gólov. Výnos fondu môže byť vypočítaný korektne a presne, no o samotnej kvalite nepovie nič. Výkonnosť niektorého fondu môže byť za posledný rok famózna, no v skutočnosti sa takýto fond môže dostávať do „normálu“ po dlhšom období podpriemerných výsledkov. Zabúdať netreba ani na volatilitu. Ak hodnota investícií vo fonde lieta každoročne nahor o 10 či 20 %, údaj o jeho výkonnosti treba brať s výnimočnou rezervou.

Obmedzená výnimočnosť
 

Vyberať si z množstva fondov na trhu už neznamená len rozhodovať sa medzi akciami či dlhopismi.  Len akciové fondy majú viacero prístupov (investičných stratégií), podľa ktorých ich manažéri vyberajú vhodné tituly. Na trhu sa takto ponúkajú fondy orientujúce sa na rastové akcie, podhodnotené (value) tituly alebo na rôzne trhové segmenty. Žiadna z používaných stratégií nie je „nadradená“ iným – sú obdobia, ktoré prajú viac rýchlo rastúcim akciám, ako aj obdobia, v ktorých majú navrch „hodnotové akcie“.

Výnimočný výnos fondu môže mať aj prozaickejšie vysvetlenie ako kvalitu svoju portfóliového manažéra: obyčajné šťastie. Pri výbere akcií môže fond siahnuť napríklad aj po firme, ktorá sa o pol roka neskôr stane cieľom prevzatia konkurenčnou spoločnosťou. Na akciových trhoch nejde o výnimočný úkaz, preskupovanie síl na korporátnom fronte je bežnou realitou. Keď takáto ponuka príde, akcionári preberanej firmy sú na vyslovenie súhlasu motivovaní zvyčajne štedrou prémiou – cenou, ktorá býva podstatne vyššia ako trhová. Ak do takýchto akcií investoval niektorý fond, môže vynikajúco zarobiť. Bozk šťasteny však z neho výnimočného ešte nerobí.

Minulosť sa neopakuje
 

Každý, kto chce investovať peniaze do podielového fondu, by mal ovládať najdôležitejšie upozornenie zo všetkých. Výstrahu, ktorú vo svete peňazí nemožno prehliadnuť: Výnosy z investícií do podielových fondov dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov. Je až zarážajúce, koľko ľudí ju už počulo, rozumie jej a napriek tomu sa správa, akoby ju nikdy ani nepočulo, ani nepochopilo. Vyberať si „najlepší“ fond podľa výsledku v nedávnej minulosti je presne to isté ako povedať si: Rozumiem tomu, že minulé výnosy nie sú zárukou budúcich, a preto si vyberiem len podľa nich. Nedáva to zmysel ani logiku.

Výkonnosť fondov (alebo celého akciového trhu) však nie je úplne bez akejkoľvek výpovednej hodnoty – môže slúžiť ako upozornenie. Ceny akcií vykazujú určitý dlhodobý „výkonnostný“ priemer, ten však neznamená, že rovnakým tempom rastú vždy. Sú periódy, keď sa akciám nadštandardne darí a zaznamenávajú vysoko nadpriemerné zisky. Inokedy je tomu naopak – ceny akcií padajú akoby voľným pádom. Je však otázkou času, kedy sa výnimočný trend obráti a ceny sa začnú „vracať k priemeru“. Ak teda akcie (alebo akciové fondy) extrémne dobre zarábali, záujemcovia o investovanie by sa mali mať na pozore. Rebríček „najlepších“ fondov by mali brať skôr ako výstrahu, nie inšpiráciu.